Jak efektivně koupat psa

Jak efektivně koupat psa
Důležité je přizpůsobit frekvenci koupání potřebám pejska a používat kvalitní kosmetiku. 

Existuje mnoho názorů na to, jak často a jakým způsobem pejska koupat. Někteří, zejména veterináři tvrdí, že co nejméně, jiní zase, že co nejčastěji. Ideální je koupat psa tak často, jak je to potřeba. Nevyhýbáme se ani koupání štěňat – dobrý chovatel vám štěňátko vždy předá vykoupané, čisté a voňavé. V tomto bodě se my chovatelé a veterináři neshodneme.

Před koupáním pejska vždy pořádně vyvenčete. Proč? Po koupeli byste pejska neměli alespoň dvě hodiny pouštět ven, aby neprochladl.

A jdeme na to! Připravte si ručník, houbu, malý lavorek nebo plastovou nádobu, šampon a kondicionér. Zajistěte, aby v místnosti bylo teplo – děláme vše pro to, aby pejsek neprochladl.

Šampon nařeďte dle návodu do lavorku, houbou vytvořte bohatou pěnu. Nabírejte pěnu houbou a nanášejte ji na suchou srst. Močit srst předem a nanášet šampon na mokrou srst je dnes již přežité. Při nanášení pěny přímo na mokrou srst pejska tolik nestresujete, jako když ho začnete nejprve sprchovat. A v neposlední řadě tím ušetříte šampon i vodu. Pěnu důkladně naneste a vmasírujte do srsti. Začínejte od hlavy a důkladně promasírujte uši i tlamu. Pokud se bojíte, že zasáhnete oči nebo nos, použijte na tuto část měkký zubní kartáček. Poté pokračujte na celé tělo, nohy a ocas. Nezapomínejte na bříško, bývá to jedna z nejznečištěnějších částí pejska. Po důkladném vyšamponování vymývacím šamponem srst důkladně opláchněte vodou a použijte pečující šampon. Postupujte stejně, šampon velmi důkladně smyjte, aby pejska pak nesvědila pokožka. Pokud pejska koupete hodně často, nemusíte šamponování opakovat.

Následně připravte kondicionér. Podle návodu nařeďte do připravené plastové nádobky či lahve. Důkladně přotřepejte nebo rozšlehejte šlehačem. Naneste na vlhkou srst a důkladně vmasírujte. Nechejte krátce působit, během toho můžete pejska masírovat nebo pročesávat gumovým kartáčem. Kondicionér důkladně smyjte. Pokud zůstane v srsti, bude se vám lépe vyčesávat, ale srst bude těžká a bude působit mastně.

Přebytečnou vodu ze srsti pečlivě vymačkejte, zabalte pejska do osušky, kterou můžete případně nahřát na topení, a přeneste ho na místo, kde ho budete vyčesávat a sušit.

Teď přijdou na řadu kartáče a vyčesávací spreje – mlhy. Ideální je vyčesávat pejska přímo pod fénem při sušení. To ale není vždy možné, zvlášť když jste na to sami a máte jen dvě ruce. V tomto případě doporučuji pejska nejprve důkladně rozčesat, poté vysušit a pak znova vyčesat, ale to si řekneme v jiném příspěvku.

 
Odeslat článek známému   Vytisknout